Меню menu_open menu_close
reporter_btn
Facebook Instagram TikTok linkedin
← Архів подій

Як російська пропаганда працює в Україні під час війни

24.01.2023

Facebook Telegram Viber
Як російська пропаганда працює в Україні під час війни

Скоріш за все, ви бачили фото військового, якого замело снігом. Та вже знаєте, що на знімку не воїн ЗСУ, та й фото зроблене не в Україні. Пабліки підписували його «Ціна вільної України», а деякі недобросовісні люди додавали інформацію про збір.

Зараз хвиля хайпу вщухла, проте розберімося, яку загрозу несуть такі закиди в наш інфопростір.

Росія робить такі дії навмисно та продумано, зараз зима й українці хвилюються про військових. Побачивши такі світлини, в українців з’являються думки, що держава не підтримує своїх, а це може підірвати дух та авторитет країни. І це лише одна із загроз такої пропаганди.

Ворожий наратив: «Про Дніпро всі говорять, а про нас забули»

14 січня відбувся теракт у Дніпрі. Після руйнування багатоповерхового будинку російською ракетою і масштабної реакції медіа у всьому світі, росія вирішила недолуго перемикнути увагу українців. Відтак вона запустила хвилю ботів із новим наративом: «Наше місто так само, як і Дніпро, обстрілюють вже третій місяць і жодної реакції немає».

На жаль, цей меседж в парі із виснаженням може принести результат. Адже в українців, які втратили домівки та близьких може виникнути обурення на владу та ЗМІ.

Існує ще одна варіація наративу про Дніпро. Що начебто руйнування багатоповерхівки сильно роздули у ЗМІ (а вірогідно і самі створили ЗСУ) для відвертання уваги від величезних втрат у Соледарі та Бахмуті.

Варто зазначити, що звичайні громадяни не отримують детальну інформацію про ситуацію в гарячих точках, тому що це теж зброя, і вона може зіграти як на руку нам, так і росіянам.

Ворожий наратив: «Українцям брешуть про втрати України»

Інформація про українські втрати є закритою. Ми достеменно не знаємо числа поранених та загиблих воїнів ЗСУ.

Уряд України не поширює дану інформацію, адже знання про чіткі втрати живої сили можуть допомогти нашим ворогам.

Цей наратив потрібен росіянам, аби прикрити та якось виправдати перед своїм народом власні великі втрати.

Деморалізація та залякування населення

Роблячи висновки з власної брехні, пропагандисти вирішили, що Україна буде мобілізувати і жінок, і підлітків. Як доказ, росіяни публікують видані повістки. Відповідно до аналізу фактчекерів, ці повістки в основному є підробленими. Згідно з українським законом жінки, що не є медиками, можуть вступати до ЗСУ тільки за власним бажанням. Чоловіки ж не можуть вступити до армії в принципі, поки не досягли 18 років. 

Наступний кейс цікавий через свою подвійність. Досі у мережі трапляються новини про «кастрованих» бійців ЗСУ, яких привозять у госпіталі. Чітких підтверджень цієї інформації, окрім слів деяких волонтерів та блогерів, немає.

Проте її продовжують поширювати місцеві пабліки. Таким чином не тільки демонізуючи росіян, але й деморалізуючи українські війська.

Розвіювання ненависті серед українців

Головною проблемою для українського суспільства наразі є наративи, що розділяють українців на «сорти». Та розколюють суспільство.

Так працює наратив про те, що ВПО зі сходу тільки пиячать, не хочуть іти у лави ЗСУ і не працюють.

Про українців з західних областей поширюють інше — вони начебто вважають, що Харків та східні міста «заслужили» кару за свою проросійскість у вигляді бомбардувань.

Посилення недовіри українців одне до одного

Важливим елементом, що обʼєднує українське суспільство є волонтерська діяльність: у гуманітарних штабах, зруйнованих містах і т. д. Українці, що скидають гроші на потреби фронту, теж є волонтерами.

Російські ж наративи кажуть, що ці гроші насправді активно крадуться найбільшими фондами. Через це обсяг допомоги на фронт зменшується.

Ми не можемо казати точно про всі фонди, проте найбільші з них ведуть детальну фінансову звітність, з якою ви завжди маєте право ознайомитися. Якщо такої можливості немає — довіряти таким фондам гроші не варто.

Такими наразі є найпоширеніші наративи та техніки російської пропаганди.

Будьте уважні та оцінюйте будь-яку інформацію критично!

24.01.2023

Facebook Telegram Viber

Інші події