Меню menu_open menu_close
reporter_btn
Facebook Instagram TikTok linkedin
← Архів новин

Спецпроєкт “Справжні”. Володимир Івасюк: цікаві факти з життя антирадянського бунтівника

15.12.2022

Facebook Telegram Viber
Спецпроєкт “Справжні”.  Володимир Івасюк: цікаві факти з життя антирадянського бунтівника

Коли ми говоримо про відомого українського композитора та музиканта Володимира Івасюка, то ми згадуємо його внесок у новаторство в українській естрадній музиці, створення легендарної пісні “Червона рута” та життя, яке обірвалося загадковою смертю. 

Проте у цьому дописі ми розкриваємо інші грані талановитого творця тієї музичної епохи і розказуємо маловідомі факти про українського музиканта.

Володимир Івасюк був і залишається одним із найпопулярніших українських композиторів. 

Він відмовлявся писати музику на тексти російською мовою та відкрито висловлював свою антирадянську позицію. За це він був під строгим наглядом КДБ. І як наслідок, його життя обірвалося в 30 років. Радянська влада докладала чимало зусиль, аби видати раптову смерть кумира мільйонів українців за самогубство. Легенду нашої естради знайшли повішаним у Брюховицькому лісі, що біля Львова. Це трапилося за 12 років до проголошення незалежності України, у 1979 році. 

В 325 річницю Переяславської угоди в радянських газетах кишіли заголовки, в яких митці прославляли СРСР:  “Слава! Тебе прославляємо, рідна росіє, за правду твою, за вірність твою, за братерську любов!”. Івасюку наказали створити музику на ці рядки. Проте композитор відмовився писати музику на прорадянські вірші. 

Ще будучи школярем Володимир Івасюк став засновником свого першого ансамблю “Буковинка”. Художній колектив став дуже популярним. 

Його називали радянським “Beatles”.

Цікавим фактом з біографії Володимира Івасюка є те, що за освітою він – медик. В 1973 він закінчив Львівський медичний інститут. Хоча до цього Володимир навчався в Чернівецькому медичному інституті. Проте звідти його відрахували. За кілька місяців до вступу в інститут Івасюк разом зі своїми однокласниками мав “необережність” перекинути бюст Леніна і пошкодити його. Цього радянські керівники пробачити студенту не змогли. 

У 1970 році Володимир Івасюк “народжує” пісню, яку потім буде слухати не одне покоління. Саме тоді Україна розквітла «Червоною рутою». Твір був визнаний найкращою піснею 1971 року. До речі, її він написав, коли йому було всього 21 рік. Івасюк присвятив пісню своїй одногрупниці Марії Соколовській.

Червона рута” , яка стала символом відродження характеру українського народу, викликала занепокоєння у влади срср, оскільки могла пробудити народ, її дух та спричинити бунт серед українського населення. 

Щодо особистого життя Володимира Івасюка, то протягом останніх 5 років свого життя він був у стосунках з Тетяною Жуковою. Вона була солісткою Львівської опери, що співала пісні, написані композитором-виконавцем. До речі, батьки Івасюка були проти їхніх почуттів, оскільки вважали, що Тетяна мала не зовсім хорошу репутацію. 

Володимир, за словами його молодшої сестри Оксани, з жінками був дуже галантним. 

Для сестри Івасюк присвятив пісню «Колискова для Оксаночки». Він дуже любив її, так само, як і грати на скрипці в дитинстві. Сестра навіть говорила, ревнуючи, що не знає, кого він більше любить: “чи мене, чи скрипку”

Творчість Івасюка стала символом відродження Української держави. А завдяки його пісням в українців зароджувалося нове зерно волі та самобутності, що колосилося у серцях з покоління в покоління задля становлення унікальної, окремої від росії Української держави.

15.12.2022

Facebook Telegram Viber

Інші події