Російська пропаганда нині особливо активно працює в Німеччині. За даними EUvsDisinfo, проєкту Європейської служби зовнішніх справ, жодна інша країна-член ЄС не зазнала такої потужної дезінформаційної атаки, як Німеччина.
З кінця 2015 року вони задокументували 700 фейків, спрямованих на Німеччину. Для порівняння, у Франції зафіксували понад 300 фейків, в Італії — 170, в Іспанії — 40.
Зараз росіяни використовують різні пропагандистські тактики та платформи в Німеччині: вони діляться своїми наративами через друковані видання та телеканали, а також використовують мережі ботів і тролів для формування громадської думки в Німеччині.
Дезінформаційні кампанії росії активізувалися в Німеччині принаймні з кінця 2013 року. Одним із найскандальніших випадків російської пропаганди стала «справа Лізи». У 2016 році російські ЗМІ стверджували, що російсько-німецьку дівчину Лізу викрали, а потім зґвалтували кілька чоловіків-мігрантів. Ця сфабрикована історія мала б просувати кремлівський наратив про нездатність Європи впоратися з міграційною кризою. Так росія позиціонувала себе як сильну державу з традиційними устоями на противагу «слабкій» та «м’якій» Європі.
З початком повномасштабної війни російська пропаганда в Німеччині почала активно дискредитовувати українських біженців. У липні російські пропагандисти сфабрикували відеорепортаж про українця, який нібито ґвалтував жінок у Німеччині. Крім того, вони представили це як матеріал Deutsche Welle, таким чином дискредитуючи німецьку медіа організацію.
Експерти VoxCheck створили базу даних російської пропаганди в Німеччині та виявили, що більшість фейків там стосуються таких тем:
Деякі інші найбільш часто вживані наративи стосувалися
Зважаючи на те, що тема нацистів та їхніх злочинів є надчутливою для німців ще з часів Другої світової війни, навіть використання слова «нацист» викликає негатив і миттєвий осуд. Центр протидії дезінформації пояснює, що порівняння українців із нацистами — це застаріла техніка Кремля для маніпулювання історичною пам’яттю та проведення псевдоаналогій.
За словами експерта Німецької ради з міжнародних відносин Штефана Майстера, однією зі сфер російського впливу в Німеччині є зв’язки з популістськими партіями. Через багаторічні зв’язки між росією та німецькою ультраправою партією «Альтернатива для Німеччини» (AfD), остання не засудила росію як агресора. А представники цієї партії повторюють російські пропагандистські наративи про НАТО та США як розпалювачів війни в Україні.
Хоча уряд Німеччини докладає зусиль, щоб запобігти поширенню російської пропаганди, вони все одно не ефективні.
Сьогодні однією з ключових цілей російської пропаганди в Німеччині є просування теми про катастрофічну нестачу енергоносіїв і продовольства. Цими наративами росія прагне розколити суспільство в країні та спровокувати заворушення.
На початку вересня в німецькому місті Кельн пройшли акції протесту. Поважні ЗМІ пишуть про 2000 протестувальників, німецькі — лише про 800. Деякі ЗМІ пишуть, що мітингах виступали виключно проти надання допомоги Україні, а також збирали пожертвування для підтримуваних росією окупаційних сил на Донбасі. Протестувальники тримали прапори росії. Водночас німецькі ЗМІ пишуть, що вимоги мітингарів були абсолютно різні, тож буде перебільшенням казати, що весь мітинг був антиукраїнским.
У серпні речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко також закликав уряд Німеччини відреагувати на наративи російської пропаганди.
Ніколенко поділився деякими дезінформаційними наративами, які поширюють німецькі ЗМІ:
11.02.2023
→13.02.2023
→24.01.2023
→09.01.2023
→