Меню menu_open menu_close
reporter_btn
Facebook Instagram TikTok linkedin
← Архів новин

Фільтр про російську пропаганду в Східній Європі: Угорщині, Румунії, Молдові, Сербії

29.09.2022

Facebook Telegram Viber
Фільтр про російську пропаганду в Східній Європі: Угорщині, Румунії, Молдові, Сербії

Російська пропаганда присутня в інформаційному просторі географічних сусідів України. Все, що потрібно російській пропаганді для того, щоб бути ефективною — це охоплення якнайширшої аудиторії, створення кричущих заголовків та сіяння сумнівів у демократичному суспільстві. Проте не всюди це насіння проростає.

Звісно, серед своїх сусідів Україна має Угорщину та Сербію, що мають антидемократичну риторику. Проте з іншої сторони нашим сусідом є Румунія, що прямо засуджує російську пропаганду, а народ стає її жертвою набагато менше.

Розберімося, в якому стані перебуває інформаційний простір наших найближчих сусідів. 

Цілі російської пропаганди 

  • Показати, що альтернативна неліберальна модель працює, а класична європейська — ні

путінська росія прагне створити переконливу альтернативу західному лібералізму і в цьому допомагають держави Віктора Орбана та Александра Вучича. Важливо, щоб ці уряди були успішними, адже це дає відчуття легітимності самому путіну та іншим неліберальним європейським групам. 

  • Зберегти енергетичне домінування та збільшити економічний вплив росії в Європі. 

 Це досягається через спроби росії додатково посварити країни Європи між собою. Політичний клімат Угорщини та залежність від російського газу зробили її дуже вразливою для російської пропаганди. Сербія має схожий перелік залежностей. Тим самим їхні погляди відрізняються від інших європейських країн. 

Які ж наративи просуває росія задля досягнення цих цілей? 

Угорщина 

В інфопросторі Угорщини є два основних наративи російської пропаганди. Про це свідчить дослідження «Два дослідження російської пропаганди в Румунії та Угорщині» від The International Affairs Review. 

Наратив 1: Угорці –меншина, що несправедливо обмежується у правах

Російська пропаганда зображує  угорців пригнобленим народом. А нібито  нинішня проросійська влада Угорщини може повернути  справедливість.   

У час  повномасштабної війни цей наратив звучить так: «Територіальний розпад України – це шанс для Угорщини повернути історичні території», себто території Закарпаття, які були частиною Великої Угорщини до 1920 року.

Наратив 2 : Жахливий західний лібералізм: Джордж Сорос. 

Джордж Сорос та його фонди заохочували розвиток громадянського суспільства, проте Sputnik у своїй статті «Викриття ідеології Сороса: новий світовий порядок постмодерну, постсім’ї та посткордонів» зобразив його як уособлення всього злого на Заході. Зокрема, звучить така теза з приводу діяльності фондів Сороса: «депатологізація сексуальної та гендерної ідентичності…» 

Так само інституції НАТО та ЄС зображуються як лиходії, що нав’язують свою волю начебто меншим націям, таким як Угорщина, без урахування їхніх потреб. 

Сербія

У березні 2022 року соціологічна компанія Valicon провела опитування у країнах Балкан. За його результатами, в Сербії 60% опитуваних звинувачували у розв’язанні війни США. Наразі ситуація не покращується. 4 вересня президент Вучич заявив, що Сербія не підтримає санкції проти росії. Ця заява не отримала негативної реакції у сербському суспільстві.  

У Белграді діє російський центр “Російський будинок культури та науки” (1931) та Російсько-сербський гуманітарний центр” у Ніші (2012), що регулярно впроваджують «культурні заходи» для народу Сербії. 

Велика кількість та активна діяльність ультраправих груп є небезпекою для інфопростору Сербії. Лідер однієї з груп, «Народного патрулю», Дамнян Кнежевич активно поширює проросійські меседжі у своїх соцмережах. 

Серед цих меседжів можна побачити такий, що сербам варто почати власну спецоперацію зі звільнення сербського народу. 

Румунія та Молдова

Кардинально інша ситуація з Румунією. За дослідженням від The International Affairs Review, Румунія має набагато більш дружній до ЄС порядок денний через великі внутрішні джерела енергії, а також відсутність тісних економічних зв’язків з росією. Населення переважно вороже ставиться до росії. 

Російська пропаганда більше зацікавлена ​​в тому, щоб налякати сусідів Румунії. В основному це відбувається через поширення наративу про те, що Румунія бажає анексувати Молдову, адже колись її територія була частиною Румунського королівства. 

росія поширює наратив, що проєвропейські політики у Румунії можуть розпочати війну за Молдову. Таким чином корумповані проросійські політики виглядають рятівниками Молдови від “національного знищення та брехні ЄС”.

За російськими наративами, Румунія — загроза для молдавського населення, місцевих гагаузів та українців. Завдяки цьому наративу росія запобігає просуванню ЄС і НАТО в Молдову, одночасно зберігаючи свій політичний і економічний вплив.

Варто розуміти, що фактичних підстав до того, що Румунія має територіальні претензії до інших країн — немає. 

За часів повномасштабного вторгнення у Румунії зʼявився наратив про насильну «українізацію» невеликої кількості романського населення Буковини. Відповідно до дослідження  “Ukrainization” від Global Focus, цей наратив набув більшої видимості в румунськомовних соцмережах завдяки Йозефіні Паскаль. Вона активно публікує проросійський контент. Небезпечною особливістю є гібридність її позиції. У своїх тезах Йозефіна напряму засуджує злочини росіян, проте так само називає злочинцями європейські держави. Така позиція викликає довіру, але й сумніви у європейських ідеях водночас. 

Найкраща протидія пропаганді в цих країнах — це доведення  безпідставності звинувачень проєвропейських країн. Якщо ж ви перебуваєте у країнах, що вороже налаштовані проти європейських ідей, тобто у Сербії та Угорщині, то найкращим варіантом буде групування з іншим українцями та  фільтрування  споживання інформації від місцевого телебачення, медіа та деяких блогерів. Памʼятайте, що російська пропаганда завжди вибудовується на брехні та починає сипатися від простих питань до своєї суті. 

29.09.2022

Facebook Telegram Viber

Інші події