Меню menu_open menu_close
reporter_btn
Facebook Instagram TikTok linkedin
← Архів подій

Фільтр пояснює, чому ми святкуємо Різдво пізніше

19.12.2022

Facebook Telegram Viber
Фільтр пояснює, чому ми святкуємо Різдво пізніше

В цьому матеріалі ми доступно пояснюємо, чому в Україні два календарі. Та як так трапилося, що християни західного обряду та частина православних вірян святкує Різдво 25 грудня, а більшість українців  — 7 січня. 

Більшість християнського світу відзначає Різдво 25 грудня за григоріанським календарем, в Україні ж більша частина вірян святкує 7 січня за юліанським календарем.

Ще в 45 році до н.е. Юлій Цезар запровадив юліанський календар.

Утім, через півтори тисячі років виявили, що він відстав на 10 днів.

Тому у 1582 році Папа Римський Григорій XIII вирішив його реформувати. 

Аби компенсувати відставання, яке виникло на той час, Папа наказав пропустити 10 днів. Тож після 4 жовтня одразу настало 15 жовтня  — так виник григоріанський календар.

Нині григоріанський календар визнано як міжнародний стандарт. У 1918 році Україна також перейшла на нього. Але не в церковному житті. 

Естонія та Фінляндія після від’єднання від російської імперії країни хотіли звільнитися від усього російського, зокрема від церкви. І у 1923 році перейшли на новоюліанський* церковний календар. З того часу Естонія та Фінляндія відзначають усі великі християнські свята з усім світом.

*Цей календар є вдосконаленою формою юліанського календаря — він майже ідентичний з григоріанським. Календар розробив сербський астроном Мілутін Міланкович у 1923 році.

Російська православна церква відмовилась переходити на календар разом із рештою християнського світу. А Україна, яка на той час перебувала у складі СРСР, не мала іншого вибору.

Тому з того часу прості громадяни жили за григоріанським календарем, а церква продовжила жити за юліанським.

Відповідно День Святого Миколая 6 та Різдво 25 грудня святкує практично весь християнський світ. А ми, наші ворожі сусіди та ще декілька країн, які опинились під впливом росії, відзначаємо 19 грудня та 7 січня. 

В радянському союзі спершу негласно заборонили святкування Різдва, Великодня та ще кількох великих релігійних свят. Тоді розпочалася політика атеїзму. Більшовики намагались або витіснити свята з календаря, або ж використати їх у своїх цілях. 

Все це, аби винищувати традиції та культуру, бо через традицію святкування зберігається національна ідентичність народу. 

На Різдво були заборонені вертепи та традиційна українська коляда. 

Більшовики створювали свої “червоні колядки”. Ось одна з них:

“По всьому світу стала новина, Що ярма позбулася злидарів сім’я. Скинула п’янюгу-катюгу царя, На весь світ засяла червона зоря!”

З приходом до влади Сталіна репресії проти церкви та свят посилились. Тепер не просто знищували та забороняли різдвяну атрибутику, а розпочали масові репресії. Церкви та священнослужителів вже знищували фізично. 

Замість святкування Різдва пропагувалось святкування Нового року. Радянські керманичі це зробили, аби відвернути увагу людей від всього жахіття навколо — терору, репресій та дефіциту. 

До речі, в нас і досі збереглася традиція грандіозно святкувати Новий рік. У світі це свято відзначають менше, ніж Різдво. 

Проте українці, попри загрозу життю, намагались зберігати свої традиції. Вони підпільно збиралися в домівках у вишитих сорочках та співали українські колядки. 

Якось у 1972 році у Львові українські дисиденти вирішили організувати різдвяну коляду — за це КДБ звинуватила їх в антирадянській діяльності та арештувала. За ґрати тоді потрапили Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк та інша українська інтелігенція.

19.12.2022

Facebook Telegram Viber

Інші події