Меню menu_open menu_close
reporter_btn
Facebook Instagram TikTok linkedin
← Архів подій

Особливості російської пропаганди в Латвії та Литві

11.10.2022

Facebook Telegram Viber
Особливості російської пропаганди в Латвії та Литві

Країни Балтії незмінно підтримують Україну, її територіальну цілісність і суверенітет. Під час повномасштабного вторгнення росії проти України вони вкотре проявили себе як справжні друзі.

Попри те, що уряд і більшість населення цих країн вважають рф агресором та окупантом, росія все ж робить спроби змінити їхню думку. Звісно ж, шляхом поширення фейків та пропаганди про Україну. Але чи вдається їй це? Дізнавайтесь у нашому новому матеріалі.

Російська пропаганда ширилась у Литві та Латвії ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну. Але уряди цих країн докладали зусиль, аби цьому протидіяти.

Наприклад, проводили тематичні конференції (у 2015 році відбулась україно-литовська конференція “Спільне протистояння російській пропаганді”), регулярно спростовували російські фейки, а також закликали західні країни посилити боротьбу з російською пропагандою.

Ключові наративи, які поширює рф в цих країнах:

  • обидві країни є “маріонетками” НАТО та ЄС 
  • маніпуляції щодо історичного минулого, зокрема Другої світової війни  
  • міф про неонацистів в Україні
  • підтримка України та постачання їй зброї призводить до ескалації 
  • влада цих країн допомагає українцям, не звертаючи уваги на проблеми свого народу
  • під час СРСР було краще
  • Україна не має історичних причин на існування

Боротьба з російською пропагандою в цих країнах особливо активізувалась після повномасштабного вторгнення рф в Україну.

З червня у Латвії була заборонена трансляція 80 російських телеканалів.
У вересні це ж зробив Сейм Литви, ухваливши зміни до законодавства, які дозволяють заборонити трансляцію російських і білоруських телерадіомовників на 2 роки.

“Для Литви, яка має спільні кордони як з росією, так і з білоруссю, дуже важливо ефективно захищати суспільство та інформаційний простір від інформаційних загроз”, — зазначив голова комітету сейму з питань культури Вітаутас Юозапайтіс.

Нещодавно у Литві виявили шкільний підручник з російської мови, в якому росія описувалася як демократична держава. Зокрема, литовським школярам у підручнику пропонувалося здійснити подорож до «російського» Криму. Книжку, звісно ж, одразу вилучили зі шкільної програми. Міністерство освіти Литви розпочало перегляд всіх підручників російською мовою, які зараз використовуються в школах.

Така активна боротьба з російською пропагандою, як до повномасштабної війни, так і під час неї успішно працює.

У 2018 році Лаурінас Кащюнас, голова Комітету з питань національної безпеки й оборони Сеймаса Литовської Республіки, заявив, що «популярність російських державних каналів за кілька років впала майже втричі». Російська пропаганда, за його словами, все ще є, але не домінує на основних литовських каналах». 

Водночас він переконаний, що все ж «у росії виходить робити свою справу серед певного прошарку суспільства». Деякі національні общини Литви схильні вірити російській пропаганді, а також «люди, що перебувають на нижчому соціальному ступені», розповів Лаурінас Кащюнас в інтерв’ю порталу Delfi.lt.

Лаурінас Кащюнас також додав, що литовці почали менше ностальгувати за радянським минулим: у 2012 році цей показник був 42%, у 2018 – 25%. А нині, мабуть, ще значно знизився.

Але росіян це не зупиняє. Вони вважають литовців та латвійців ворогами, як і українців. І не дивно — обидві країни справедливо знехтували дружбою з рф, обравши євроатлантичний курс.

Тож російська пропаганда в цих країнах спрямована на те, щоб дискредитувати не лише українців, а й балтійських мешканців.

Наприклад, у травні цього року пропагандисти поширювали фейк, нібито Литва хоче анексувати Калінінградську область. А якщо це станеться — росія буде захищати свою територію всіма можливими способами.

Типовий російський хід — виставляти агресорами когось, тільки не  себе.

Найбільше росіян обурило обмеження Литвою (на підставі санкцій ЄС) транзиту через свою територію підсанкційних товарів до Калінінградської області. Пропагандисти взагалі назвали це “блокадою Калінінграда”, аби викликати в самих росіян асоціації з Другою світовою війною.

Мета таких звинувачень і погроз — змусити Захід піти на поступки, щоб не розізлити росію і не спричинити Третю світову.

Але, на щастя, цивілізований світ вже не звертає уваги на маніпуляції та погрози рф, яка розуміє лише силу.

11.10.2022

Facebook Telegram Viber

Інші події